Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o drugim przetargu

Ogłoszenie o drugim przetargu

drugi przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w obrębie wsi Rakowiec, gmina Siedlce, działka nr 189

Państwowe Gospodarstwo Leśne         

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siedlce

ogłasza drugi przetarg pisemny nieograniczony

 

na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w obrębie wsi Rakowiec, gmina Siedlce, działka nr 189, o pow. 0,1135 ha dla której w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Siedlcach prowadzona jest Księga Wieczysta o nr SI1S/00113853/9. Nieruchomość gruntowa jest niezabudowana, pokryta drzewostanem sosnowym, ma kształt wydłużonego prostokąta o szerokości 4 m. Dojazd do działki drogą asfaltową. Nieruchomość jest wyposażona w urządzenia infrastruktury technicznej takie jak: sieć kanalizacyjna, wodociągowa, energetyczna, telefoniczna. W sąsiedztwie zabudowa mieszkaniowa, zagrodowa, lasy. 

Teren, na którym położona jest przedmiotowa działka jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego wsi Żelków - Kolonia, Rakowiec, Wołyńce, Wołyńce-Kolonia zatwierdzonym Uchwałą Rady Gminy Siedlce Nr XXXIV/326/2005 z dnia 03.11.2005r. oraz zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla miejscowości: Żelków - Kolonia, Rakowiec, Wołyńce, Wołyńce-Kolonia zatwierdzonego Uchwałą Nr XXII/181/2012 Rady Gminy Siedlce z dnia 27.09.2012r. Przedmiotowa działka położona jest na terenie Węgrowsko-Siedleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w obszarze KD - terenu dróg publicznych klasy dróg dojazdowych (ok.18 m2), MR - terenu zabudowy zagrodowej z dopuszczeniem usług nieuciążliwych (około 262 m2), L - terenu lasów ochronnych (pozostały obszar działki 855 m2).

Cena wywoławcza wynosi 16 975,34 zł.Wadium: 1 700,00 zł.

Nieruchomość nie jest obciążona na rzecz osób trzecich, nie ciążą na niej żadne zobowiązania oraz nie podlega wpisowi do rejestru zabytków.

Zapraszamy do składania ofert w siedzibie Nadleśnictwa Siedlce przy ul. Kazimierzowskiej 9 w Siedlcach w terminie do dnia 30.05.2014r. do godziny 1000. Ofertę w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Przetarg nieruchomość gruntowa leśna Rakowiec" należy składać w sekretariacie Nadleśnictwa Siedlce.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 30.05.2014 r. o godzinie 1030.

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie określonego wadium do dnia 30.05.2014 do godz. 1000. Wadium należy wpłacić w kasie N-ctwa lub przelewem na konto BGŻ O/Siedlce Nr 75 2030 0045 1110 0000 0046 2900. Za datę wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Nadleśnictwa.

Oferta powinna zawierać:

  1. oznaczenie nieruchomości,
  2. nazwa, adres, PESEL, NIP, REGON oferenta o ile spoczywa na nim obowiązek ich uzyskania,
  3. nr rachunku bankowego oferenta,
  4. datę sporządzenia oferty,
  5. oferowaną cenę brutto,
  6. sposób zapłaty ceny,
  7. proponowany sposób wykorzystania nieruchomości,
  8. dowód wpłaty wadium,
  9. oświadczenie, ze oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń,
  10. oświadczenie o wrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzanego przetargu.

Elementy oferty, które będą miały wpływ na jej ocenę – cena zaoferowana, która musi być wyższa od ceny wywoławczej. Przez ofertę najkorzystniejszą rozumie się ofertę zawierającą najwyższą cenę.

Zapłata ceny nabycia nieruchomości przez oferenta, który przetarg wygra nastąpi najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień podpisania umowy sprzedaży.

Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w wyznaczonym miejscu i terminie, Nadleśnictwo Siedlce może odstąpić od zawarcia umowy a wniesione wadium nie podlega zwrotowi. Koszty sporządzenia umowy kupna – sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz koszty założenia księgi wieczystej ponosi kupujący.

Nadleśnictwu Siedlce przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wyboru którejkolwiek z ofert.

Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Siedlce,ul. Kazimierzowska 9 w Siedlcach i pod nr tel. 025/632 84 31.