Asset Publisher
Obszary Natura 2000
Na terenie nadleśnictwa powołano Obszary Natura 2000 i są to 3 Specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO): Ostoja Nadliwiecka, Gołobórz, Dąbrowy Seroczyńskie i 3 Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO): Dolina Kostrzynia, Dolina Liwca, Lasy Łukowskie.
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.
Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.
Na terenie nadleśnictwa powołano Obszary Natura 2000 i są to 3 Specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO): Ostoja Nadliwiecka, Gołobórz, Dąbrowy Seroczyńskie i 3 Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO): Dolina Kostrzynia, Dolina Liwca, Lasy Łukowskie.
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Ostoja Nadliwiecka
Jest to najcenniejszy pod względem przyrodniczym, obok doliny Bugu, obszar we wschodniej części województwa mazowieckiego. O tak wysokiej randze świadczy przede wszystkim - wysoka różnorodność biologiczna Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są lasy łęgowe. Najpospolitszymi i zajmującymi największe powierzchnie są łęgi olszowo-jesionowe.
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Gołobórz
Gołobórz stanowi bardzo ciekawy przykład rzeźby lodowcowej i polodowcowej o specyficznej budowie geologicznej i zróżnicowanych pod względem geomorfologicznym krajobrazach. Prawie 80% obszaru porastają zbiorowiska leśne, które reprezentują pełną skalę wilgotnościową siedlisk, od skrajnie suchych po bagienne. Teren niezalesiony porastają zbiorowiska wrzosowiskowe, murawowe, ziołoroślowe, szuwarowe i zarośla wierzbowe. Obszar ten obejmuje teren rezerwatu przyrody Gołobórz.
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Dąbrowy Seroczyńskie
Obszar stanowi unikalny kompleks leśny z pozostałościami naturalnych zbiorowisk leśnych z dębem bezszypułkowym. Obszar ten obejmuje teren rezerwatu przyrody Dąbrowy Seroczyńskie.
Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000Dolina Liwca
Obszar obejmuje dolinę rzeki Liwiec, od źródeł do ujścia rzeki do Bugu, z łąkami i zalewowymi pastwiskami utworzonymi na zmeliorowanych bagnach. W dolinie przeważają łąki i pastwiska, lokalnie występują łęgi olchowe i olchowo-jesionowe oraz niewielkie kompleksy leśne, z dominującym udziałem sosny. Występuje co najmniej 20 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 5 gatunów z Polskiej Czerwonej Księgi.
Ważna ostoja ptaków wodno-błotnych, szczególnie w okresie lęgowym następujących gatunków ptaków: cyraneczka, cyranka, czernica, czajka, kulik wielki, rybitwa białowąsa, brodziec piskliwy, rycyk; w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występują perkoz rdzawoszyi, bocian biały, krzyżówka, błotniak stawowy, derkacz, sieweczka rzeczna, kszyk, rybitwa czarna, podróżniczek, strumieniówka, ortolan. okresie wędrówek występują w stosunkowo dużej liczbie gęsi zbożowa i białoczelna.
Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Kostrzynia
Ostoja obejmuje dolinę rzeki Kostrzyń wraz z łąkami, mokradłami i kompleksami stawów rybnych, oraz otaczające ją lasy łęgowe, olsy i zespoły zarośli. Występuje tu conajmniej 20 gatunków ptaków wymienionych w załączniku I Dyrektywy Ptasiej, 3 gatunki zostały zamieszczone na liście zagrożonych ptaków w Polskiej czerwonej księdze zwierząt.
Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Lasy Łukowskie
Obszar obejmuje kompleks leśny Lasów Łukowskich, w którym leżą obszary źródłowiskowe rzek Krzna Południowa, Krzna Północna, Kostrzyń i świder. W ostoi występuje co najmniej 16 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 2 gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi. Gniazduje tu ok. 120 gatunków ptaków.
W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej lelka i sowy błotnej; w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występują: gąsiorek, jarzębatka i lerka. Na terenie nadleśnictwa położona jest tylko niewielka część obszaru - ok.15 ha.
Szczegółowe informacje na temat powyższych obszarów NATURA 2000 możecie Państwo znaleźć na stronie http://natura2000.gdos.gov.pl/
Asset Publisher
Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Obiekty edukacyjne
Nadleśnictwo Siedlce posiada odpowiednią bazę służącą do prowadzenia edukacji.
Nadleśnictwo Siedlce posiada odpowiednią bazę służącą do prowadzenia edukacji. W budynku biura nadleśnictwa znajduje się sala edukacyjna wyposażona w sprzęt multimedialny i audiowizualny. W sali znajdują się ekspozycje oraz eksponaty przyrodnicze. Została zgromadzona również bogata literatura o tematyce przyrodniczej i inne pomoce dydaktyczne. Druga sala edukacyjna znajduje się w leśniczówce położonej w sąsiedztwie ścieżki edukacyjnej Sekuła.
Na terenie nadleśnictwa znajdują się również dwie ścieżki dydaktyczne: jedna to ścieżka Sekuła zlokalizowana na terenie Miasta Siedlce w uroczysku Sekuła, druga ścieżka Lipniak, położona przy szkółce leśnej w Lipniaku. Pierwsza ze ścieżek przeznaczona jest do wypoczynku grup zorganizowanych, jak również rodzin z dziećmi, natomiast druga w szczególności przeznaczona jest dla zorganizowanych grup szkolnych. Mają ona na celu przybliżenie i pokazanie zasad funkcjonowania ekosystemu leśnego dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym w formie prowadzenia zajęć planowych lub w formie spędzania czasu wolnego dla indywidualnego człowieka, rodziny.
Ścieżki przyrodniczo-leśne stanowią integralną część programu edukacji przyrodniczo-leśnej realizowanego przez nadleśnictwo. Budowa ścieżek została sfinansowana ze środków budżetowych, Nadleśnictwa Siedlce, WFOŚiGW, UM Siedlce (Sekuła), Starostwo Powiatowe Siedlce (Lipniak).
Ścieżka przyrodniczo - leśna "Sekuła" zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Siedlce, uroczysko Sekuła w granicach miasta Siedlce, przy drodze Siedlce – Domanice. Dojazd autobusami kursowymi w kierunku: Brodki, Domanice, Kopcie, Olszyc, Wiśniew, Wodynie, autobusami linii podmiejskiej G i S lub autobusami linii miejskiej nr 8. W punkcie wyjścia znajduje się parking dla samochodów osobowych. Ścieżka przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Zorganizowane grupy dzieci lub młodzieży szkolnej mają obowiązek zgłoszenia pobytu na ścieżce w Nadleśnictwie. Ścieżka ma kształt pętli. Długość pętli wynosi 2,1 km. Teren równy i suchy. Ze ścieżki można korzystać samodzielnie i indywidualnie lub z pomocą pracowników Nadleśnictwa Siedlce. Na ścieżce znajduje się miejsce zabawy dla dzieci, kryta wiata z ławostołami, na których można rozłożyć książki, zeszyty i inne pomoce naukowe, zestaw tablic informacyjnych. Wzdłuż trasy ścieżki rozmieszczono tabliczki z nazwami i krótkim opisem roślin runa leśnego, krzewów i drzew.
Ścieżka przyrodniczo-leśna „Lipniak" przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych w celu przybliżenia im zasad funkcjonowania ekosystemu leśnego, zapoznania z gospodarką w lasach i pracą leśników. Zlokalizowana jest na terenie kompleksu leśnego w pobliżu miejscowości Lipniak (trasa z Siedlec na Domanice) w odległości około 11 km od Siedlec. Dojazd autobusami kursowymi w kierunku: Brodki, Domanice, Kopcie, Olszyc, Wiśniew, Wodynie lub autobusami linii podmiejskiej G i S. W pobliżu wiaty turystycznej, tuż przy placu zabaw dla dzieci znajduje się przystanek autobusowy. W punkcie wyjścia przy parkingu znajduje się wiata z ławostołami oraz miejscem do palenia ognisk. Pod wiatą mogą być prowadzone zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Znajdujący się w pobliżu WC został również przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Po drugiej stronie ulicy zlokalizowano plac zabaw dla dzieci, na którym znajdują się równoważnie, huśtawki, zestawy do przewrotów. Wzdłuż ścieżki rozmieszczono tabliczki z nazwami i krótkim opisem gatunków runa leśnego, drzew i krzewów, tabliczki kierunkowe oraz 3 zadaszenia stołów.