Wydarzenia Wydarzenia

Światowy Dzień Mokradeł

Już czas na przywrócenie mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku w dniu 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r., w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.
 
Więcej informacji o ochronie mokradeł znajduje się pod linkiem:
 
Tego dnia warto przypomnieć o osiągnięciu Nadleśnictwa Siedlce w dziedzinie ochrony terenów podmokłych z 2010 roku.
Realizowany był wówczas projekt pt. „Odtwarzanie i ochrona siedlisk wodno-błotnych w lasach Nadleśnictwa Siedlce”.
W ramach projektu odtworzono 33 oczka wodne, zbudowano 6 zastawek na rowach melioracyjnych, wykonano Plan Ochrony Rezerwatu Stawy Broszkowskie, odtworzono lustro wody w tym rezerwacie na powierzchni 26,15 ha i w stawie Piskornik na powierzchni 8,70 ha. W wyniku realizacji projektu zwiększono retencję wodną w/w obszarach powstrzymano zarastanie stawów oraz odtworzono korzystne warunki siedliskowe dla ptaków i płazów związanych z tym środowiskiem. Koszt realizacji programu wyniósł 2 876 061,76 zł i był m.in. współfinansowany przez Ekofundusz i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
 
Osiągnięcie to miało rangę międzynarodową.
 
Sukces ten został doceniony dniu 15 listopada 2010 r. w Izbie Gmin w Pałacu Westminster w Londynie gdzie Nadleśnictwo Siedlce otrzymało nagrodE od brytyjskiej organizacji pozarządowej Green Organisation nagrodę Green Apple Environment Award 2010. W tamtej edycji konkursu wzięło udział ponad 500 firm i instytucji z całego świata. W ceremonii wręczenia nagród udział wzięli ówczesny Nadleśniczy Janusz Szerszeń, Zastępca Nadleśniczego Jerzy Osiak oraz St.Specjalista SL Marta Szymańska-Rychlik.
 
Brązowy medal został przyznany za realizację projektu.
 
Należy podkreślić, że wszystkie wymienione powyżej obiekty wodne funkcjonują do dzisiaj. Leśnicy w codziennej pracy obserwują warunki wodne w lasach i zawsze w miarę potrzeb podejmują stosowne działania, aby siedliska wodne nie pogarszały swojej jakości.