Asset Publisher Asset Publisher

100 lat Lasów Państwowych

W tym roku mija sto lat od powstania Lasów Państwowych - organizacji, która obecnie opiekuje się polskimi lasami.

Dzisiaj pod opieką leśników jest ponad 7,5 mln ha lasów państwowych. Dla porównania - w 1920 r. było to niewiele ponad 2 mln ha.

100 lat istnienia Lasów Państwowych to piękny jubileusz. Warto jednak przypomnieć, że polscy leśnicy opiekują się lasami w sposób zorganizowany od ponad dwustu lat. Wtedy to powstały pierwsze instrukcje urządzania lasów, a leśnicy otrzymali mundury. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wybuchły dwa duże powstania narodowe - listopadowe i styczniowe, po których władze carskie zlikwidowały polską administrację leśną i szkoły leśne, a zarząd nad polskimi lasami przeniesiono do Petersburga, wybuchły też dwie wojny światowe.

Efektem tych wydarzeń było dość znaczne obniżenie kondycji i powierzchni polskich lasów. Dzięki ogromnej pracy pokoleń leśników i wsparciu całego społeczeństwa zostały one odbudowane. Dzisiaj nasze lasy są piękne, różnorodne i zasobne.

Ochrona polskiej przyrody zawsze leżała leśnikom na sercu. Już w październiku 1945 roku Prezydium Rady Ministrów powierzyło administracji Lasów Państwowych wykonywanie obowiązków z zakresu ochrony przyrody.

O tym, że leśnicy dobrze wykonywali, i wykonują, swoje obowiązki świadczyć mogą o tym m.in. liczne rezerwaty przyrody tworzone na terenach leśnych. Inicjatorami ich powstania bardzo często z byli i są leśnicy, którzy doskonale znają i cenią wartości przyrodnicze powierzonych im w opiekę lasów. A włożone w pracę doświadczenie, wiedza i serce owocują bogactwem przyrodniczym otaczających nas lasów.