Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Siedlce posiada odpowiednią bazę służącą do prowadzenia edukacji.

   Nadleśnictwo Siedlce posiada odpowiednią bazę służącą do prowadzenia edukacji. W budynku biura nadleśnictwa znajduje się sala edukacyjna wyposażona w sprzęt multimedialny i audiowizualny. W sali znajdują się ekspozycje oraz eksponaty przyrodnicze. Została zgromadzona również bogata literatura o tematyce przyrodniczej i inne pomoce dydaktyczne. Druga sala edukacyjna znajduje się w leśniczówce położonej w sąsiedztwie ścieżki edukacyjnej Sekuła.

   Na terenie nadleśnictwa znajdują się również dwie ścieżki dydaktyczne: jedna to ścieżka Sekuła  zlokalizowana na terenie Miasta Siedlce w uroczysku Sekuła, druga ścieżka Lipniak, położona przy szkółce leśnej w Lipniaku. Pierwsza ze ścieżek przeznaczona jest do wypoczynku grup zorganizowanych, jak również rodzin z dziećmi, natomiast druga w szczególności przeznaczona jest dla zorganizowanych grup szkolnych. Mają ona  na celu przybliżenie i pokazanie zasad funkcjonowania ekosystemu leśnego dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym w formie prowadzenia zajęć planowych lub w formie spędzania czasu wolnego dla indywidualnego człowieka, rodziny.

Ścieżki przyrodniczo-leśne stanowią integralną część programu edukacji przyrodniczo-leśnej realizowanego przez nadleśnictwo. Budowa ścieżek została sfinansowana  ze środków budżetowych, Nadleśnictwa Siedlce,  WFOŚiGW, UM Siedlce (Sekuła), Starostwo Powiatowe Siedlce (Lipniak).

Ścieżka przyrodniczo - leśna "Sekuła" zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Siedlce, uroczysko Sekuła w granicach miasta Siedlce, przy drodze Siedlce – Domanice. Dojazd autobusami kursowymi w kierunku: Brodki, Domanice, Kopcie, Olszyc, Wiśniew, Wodynie, autobusami linii podmiejskiej  G i S lub autobusami linii miejskiej nr 8. W punkcie wyjścia znajduje się parking dla samochodów osobowych. Ścieżka przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Zorganizowane grupy dzieci lub młodzieży szkolnej mają obowiązek zgłoszenia pobytu na ścieżce w Nadleśnictwie. Ścieżka ma kształt pętli. Długość pętli wynosi 2,1 km. Teren równy i suchy. Ze ścieżki można korzystać samodzielnie i indywidualnie lub z pomocą pracowników Nadleśnictwa Siedlce. Na ścieżce znajduje się miejsce zabawy dla dzieci, kryta wiata z ławostołami, na których można rozłożyć książki, zeszyty i inne pomoce naukowe, zestaw tablic informacyjnych. Wzdłuż trasy ścieżki rozmieszczono tabliczki z nazwami i krótkim opisem roślin runa leśnego, krzewów i drzew.

Ścieżka przyrodniczo-leśna „Lipniak" przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych w celu przybliżenia im zasad funkcjonowania ekosystemu leśnego, zapoznania z gospodarką w lasach i pracą leśników. Zlokalizowana jest na terenie kompleksu leśnego w pobliżu miejscowości Lipniak (trasa z Siedlec na Domanice) w odległości około 11 km od Siedlec. Dojazd autobusami kursowymi w kierunku: Brodki, Domanice, Kopcie, Olszyc, Wiśniew, Wodynie lub autobusami linii podmiejskiej  G i S. W pobliżu wiaty turystycznej, tuż przy placu zabaw dla dzieci znajduje się przystanek autobusowy. W punkcie wyjścia przy parkingu znajduje się wiata z ławostołami oraz miejscem do palenia ognisk. Pod wiatą mogą być prowadzone zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Znajdujący się w pobliżu WC został również przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Po drugiej stronie ulicy zlokalizowano plac zabaw dla dzieci, na którym znajdują się równoważnie, huśtawki, zestawy do przewrotów. Wzdłuż ścieżki rozmieszczono tabliczki z nazwami i krótkim opisem  gatunków runa leśnego, drzew i krzewów, tabliczki kierunkowe oraz 3 zadaszenia stołów.