Aktualności Aktualności

Powrót

Siedleccy leśnicy zadbali o pamiątkowe drzewa

Siedleccy leśnicy zadbali o pamiątkowe drzewa

Korzystając z pięknej słonecznej pogody leśnicy z Nadleśnictwa Siedlce postanowili we czwartek wypielęgnować dęby posadzone w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

          Niezwykły żywy pomnik upamiętniający szczególną dla Polski rocznicę zasadzony został 13 kwietnia 2018 r. W tym dniu leśnicy wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzili fragment lasu, a także 100 pamiątkowych dębów bezszypułkowych. Każdy z sadzących mógł nadać swojemu drzewu imię.

          Sadząc pamiątkowe drzewa leśnicy podjęli zobowiązanie, że zadbają o stworzony wspólnie pomnik. By wywiązać się ze złożonej obietnicy i zapewnić dębom dobre warunki wzrostu leśnicy już wcześniej otoczyli je specjalnymi osłonkami zabezpieczającymi przed zgryzieniem przez zwierzynę, a we czwartek przeprowadzili prace pielęgnacyjne w najbliższym sąsiedztwie drzewek. Prace te polegały na usunięciu innych roślin np. jeżyn, malin czy samosiewów drzew, które utrudniały wzrost pamiątkowych dębów. W takcie prac okazało się, że część drzewek została już wypielęgnowana – najwyraźniej sadzący również postanowili zadbać o swoje drzewa.

          Warto przypomnieć, że miejsce sadzenia wybrano nieprzypadkowo – uroczysko Sekuła to teren leśny położony w granicach miasta Siedlce, chętnie odwiedzany przez mieszkańców i gości. W jego sąsiedztwie znajdują się ścieżki: edukacyjne, rowerowe, biegowe, a także konne.

          Posadzony dwa lata temu  „Las 100-lecia Niepodległości” będzie w przyszłości, nie tylko żywym pomnikiem naszej historii, ale także naturalnym pochłaniaczem dwutlenku węgla oraz miejscem edukacji leśnej. W czasie spotkań z leśnikami uczestnicy zajęć poznają znaczenie pracy leśników na rzecz polskiej przyrody, a także rolę jaką lasy i leśnicy odegrali w drodze do niepodległości.